Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vlastní výstavba nového hřbitova.

27. 11. 2010

Vlastní výstavba nového hřbitova.

 

Starosta předložil městské radě návrh na stavbu ohradní zdi kolem hřbitova a rozpočet na cca 31.000.-- Kč. Rada se usnesla dne 7.IV.1937 vyžádati si nabídky jednotlivých cen od místních stavitelů.(L. Srba a Jan Fiala) Dne 18.IV.1937 byly obě oferty otevřeny poznalo se, že jsou oba na vlas stejné, zjev zde nikdy nebývalý. Protože se zdály příliš vysoké, vyžádala si městská rada ofertu ještě od stavitele Fr. Pořta z Lovosic, a firmy Michal a Veselý z Třebívlic. Prvý oferto nepodal, druhá byla v jednotkách nižší o 100 – 160 Kč na kr. metru. Pro jistotu byly ještě všecky oferty svěřeny městskému techniku v Roudnici n/L k posudku. Ten uznal ofertu třebívlickou za přiměřenou a proto zastupitelstvo zadalo dne 24.V.1937 15 hlasy stavbu ohradní zdi staviteli Michalovi a Veselému v Třebívlicích.

 

Vzápětí byl ale podán rekurs k okresnímu úřadu v Litoměřicích, podepsaný třemi dělníky od stavitele Lad. Srby a čtyřmi od Jana Fialy. Zadávací rozhodnutí zastupitelstva bylo v důsledku tohoto rekursu zrušeno pro formální vadu, protože prý se měl na to sdělati mimořádný rozpočet. (Obec měla ale na práci uloženo 35.000 Kč na hotovosti.) Roku 1937 se již nestavělo.

 

Situace na starém hřbitově byla však již taková, že obec vyzývala již sama strany, vydržující si staré hroby, aby je dále neplatily, aby se jich mohlo dále použíti.

 

Poněvadž bychom se byli takhle vůbec nedostali pro samé osobní hmotné zájmy, rozhodla se městská rada dne 3.XII.1937, že se dá na hřbitově nejdříve vykopati studna a stavbu zdi že provede obec sama ve své režii. (Dle našeho výkladu to zákon připouštěl.)

 

7. ledna r. 1938 byla zadána stavba studny zdejšímu studnaři Františku Tomandlovi.

Za tři neděle byla hotova. Muselo se jít do hloubky 16 metrů a vody tam bylo 2 metry. Stála celkem i s vyzděním 4.017 Kč.

 

Dne 7. ledna 1938 zakopl starosta Kosina poprvé do půdy nastávajícího hřbitova a začaly se vykopávati základy. Dalším vedením práce byl pak pověřen náměstek jeho Josef Kadera, zednický polír.

 

S vyzdíváním se dačalo dne .......1938 a bylo skončeno .... Zeď stála celkem 31.000.-- Kč. Na tuto práci povolilo ministerstvo sociální péče podporu 8 Kč na jeden den pracovní. Kámen do základů dodali místní povozníci za cenu 25 Kč za metr, písek z Chotěšova stál také 25 Kč, cihly dodala Vodenkova cihelna za Kč 1.000. Zedník měl na hodinu 4.50 Kč, dělník 3.-- Kč.

 

V listopadu r. 1938 se pracovalo na hřbitově na štětování hlavní cesty.

 

Kovová vrata dodal Eduard Röhrich za .... Kč.

 

Poznámka mezi řádky.: Obec byla potom udána grémiem stavitelů, že stavbu zdi provedla sama bez stavitele. Zato dostal starosta Kosina od okresního úřadu pokutu 300 Kč. Podal proti výnosu odvolání, jež však nebylo ještě rozhodnuto. (5. VIII. 1939.) Pro bouřlivé události v září r. 1938/9 se v práci na hřbitově nepokračovalo.

                                                                                                                                 V. Kosina

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář