Jdi na obsah Jdi na menu
 


Váhy

23. 7. 2010

Váhy

                                                                                                                                        9 - 10.

I. Městská kontrolní váha.

 

Pro mezeru v obecních spisech jsme se nedozvěděli přesné datum, kdy byla naše kontrolní váha postavena a zřízena. Původní mostní váha měla nosnost 50 metr. centů.

Roku 1736 (uvedené století a rok nebudou asi přesné, viz. Kosina    a Rybář; poz. Třeb.) koupila obec / v jejím zastoupení pan Václav Rybář a V. Kosina od továrny Fruta v Sulovicích (Sulejovice poz. Třeb.) starší vagonovou mostní váhu o nosnosti 200 metr. centů
za 1500 Kč, upravila ve své režii propadliště na nové rozměry, váhu samu dala seříditi firmě Čížek v Roudnici n/L, vážní plošinu vybudovala zcela novou z dubových fošen, koupených na pile v Budyni n/O a tak se celkem malým nákladem asi 4.000 Kč zmohla na novou mostní váhu o dnes nezbytné nosnosti a pak o takové délce mostní plochy, aby se daly na ni vážiti i dlouhé žebřinové vozy.

 

 

II. Soukromé mostní váhy.

 

a/ Roku 1875 postavil si bohušovický cukrovar u prvního kříže na poli pana Štekla mostní váhu na cukrovku. Ta byla roku 1906 zbořena      a zrušena.

b/ Též (téhož? poz. Třeb.) roku postavil si lovosický cukrovar na poli pana Uhlíře u mostu přes potok u továrny mostní váhu na cukrovku. Ta byla také roku zrušena a odstraněna.

c/ Tam, kde stojí dnes domek č. 272 postavil roku 1902 mostní váhu zdejší obchodník Jan Kalous ml. Váha byla odstraněna roku .....

d/ Mostecký cukrovar postavil si dole na nádraží mostní váhu na místě, kde stojí dnes dům č. 280 . Váha byla odstraněna roku ....

e/ Roku 1906 postavil si dole na nádraží mostní váhu na uhlí obchodník s uhlím Václav Vilt (d). Odstranil ji roku 1932.

f/ Dnešní váha lovosického cukrovaru na nádraží byla postavena roku a stojí tam dodnes. ( Prostor kde váha stávala viz. galerie, poz. Třeb. rok 2010)

g/ Mostní váhu na uhlí na zastávce postavil si roku obchodník s uhlím Karel Kopeček  Dnes patří váha Rudolfu Kallauschovi.

h / Také na zastávce postavil si roku 1915 mostní váhu na uhlí obchodník uhlím Václav Vild a prodal ji roku 1935 paní Anně Horákové.

                                                                                                                              J. Kosina

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Váhy

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář